| Meetperiode | Noord-Holland | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 215 | 870 |
| 2020 | 185 | 885 |
| 2021 | 305 | 1.360 |
| 2022 | 220 | 1.010 |
| 2023 | 210 | 920 |
| 2024 | 220 | 905 |
| 2025 | 240 | 985 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 307610, PV27.
De meetpunten voor Noord-Holland
Het verloop in Noord-Holland begint bij 215 in 2019 en bereikt 240 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -30, +120, -85, -10, +10, +20 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Voedings-, genotmiddelenindustrie valt tussen 2020 (185) en 2021 (305). In deze selectie geldt 2020 met 185 als laagste meetpunt, en 2021 met 305 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 65 onder dat maximum en 55 boven het minimum van Noord-Holland.
Hoe verhoudt Voedings-, genotmiddelenindustrie zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Noord-Holland van 48.045 naar 44.605 oprichtingen. De verandering binnen Voedings-, genotmiddelenindustrie was +25, bij een totale regionale beweging van -3.440. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 0,45 procent van Noord-Holland en in 2025 op 0,54 procent. Binnen dezelfde regio heeft Post en koeriers een bijna zo grote telling (245), vanuit 490 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Noord-Holland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Voedings-, genotmiddelenindustrie in 2025 985 oprichtingen; in 2019 waren het er 870. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +13,2%, tegenover +11,6% voor Noord-Holland. In absolute aantallen ligt Nederland +115 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Holland in de nationale reeks gaat van 24,71 naar 24,37 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Voedings-, genotmiddelenindustrie binnen het regionale totaal van 44.605.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Voedings-, genotmiddelenindustrie en een beschikbare beginmeting zijn er 0 met een hogere eindstand dan Noord-Holland. De stand van 240 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Zuid-Holland met 220, gevolgd door Noord-Brabant met 130. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 0,36 procent in Utrecht tot 0,75 procent in Flevoland. Ter vergelijking staat Noord-Holland op 0,54 procent voor Voedings-, genotmiddelenindustrie.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Noord-Holland bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Voedings-, genotmiddelenindustrie (CBS, 2025: 240) en die binnen Post en koeriers (245). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Noord-Holland, of zou juist Zuid-Holland een logischer gespreksgebied zijn? Voor Voedings-, genotmiddelenindustrie telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.




