| Meetperiode | Noord-Brabant | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 1.120 | 9.035 |
| 2020 | 1.040 | 8.220 |
| 2021 | 1.070 | 9.135 |
| 2022 | 1.630 | 15.830 |
| 2023 | 1.770 | 15.800 |
| 2024 | 1.330 | 11.120 |
| 2025 | 825 | 6.585 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 425305, PV30.
De meetpunten voor Noord-Brabant
Het verloop in Noord-Brabant begint bij 1.120 in 2019 en bereikt 825 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -80, +30, +560, +140, -440, -505 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Verzorging en welzijn valt tussen 2021 (1.070) en 2022 (1.630). In deze selectie geldt 2025 met 825 als laagste meetpunt, en 2023 met 1.770 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 945 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Noord-Brabant.
Hoe verhoudt Verzorging en welzijn zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Noord-Brabant van 28.315 naar 27.440 oprichtingen. De verandering binnen Verzorging en welzijn was -295, bij een totale regionale beweging van -875. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 3,96 procent van Noord-Brabant en in 2025 op 3,01 procent. Binnen dezelfde regio heeft Eet- en drinkgelegenheden een bijna zo grote telling (830), vanuit 930 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Noord-Brabant naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Verzorging en welzijn in 2025 6.585 oprichtingen; in 2019 waren het er 9.035. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -27,1%, tegenover -26,3% voor Noord-Brabant. In absolute aantallen ligt Nederland -2.450 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Brabant in de nationale reeks gaat van 12,4 naar 12,53 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Verzorging en welzijn binnen het regionale totaal van 27.440.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Verzorging en welzijn en een beschikbare beginmeting zijn er 2 met een hogere eindstand dan Noord-Brabant. De stand van 825 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Gelderland met 805, gevolgd door Utrecht met 635. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 2,44 procent in Noord-Holland tot 4,27 procent in Limburg. Ter vergelijking staat Noord-Brabant op 3,01 procent voor Verzorging en welzijn.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Noord-Brabant bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Verzorging en welzijn (CBS, 2025: 825) en die binnen Eet- en drinkgelegenheden (830). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Noord-Brabant, of zou juist Gelderland een logischer gespreksgebied zijn? Voor Verzorging en welzijn telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.




