| Meetperiode | Gelderland | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 560 | 7.250 |
| 2020 | 525 | 6.980 |
| 2021 | 695 | 8.575 |
| 2022 | 660 | 9.665 |
| 2023 | 715 | 9.695 |
| 2024 | 625 | 9.095 |
| 2025 | 485 | 7.055 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 383100, PV25.
De meetpunten voor Gelderland
Het verloop in Gelderland begint bij 560 in 2019 en bereikt 485 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -35, +170, -35, +55, -90, -140 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Vervoer en opslag valt tussen 2020 (525) en 2021 (695). In deze selectie geldt 2025 met 485 als laagste meetpunt, en 2023 met 715 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 230 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Gelderland.
Hoe verhoudt Vervoer en opslag zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Gelderland van 21.290 naar 20.030 oprichtingen. De verandering binnen Vervoer en opslag was -75, bij een totale regionale beweging van -1.260. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 2,63 procent van Gelderland en in 2025 op 2,42 procent. Binnen dezelfde regio heeft Schoonmaakbedrijven, hoveniers e.d. een bijna zo grote telling (450), vanuit 330 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Hoeveel openingen per honderd bestaande vestigingen?
Een tweede CBS-tabel geeft het aantal bestaande vestigingen van Vervoer en opslag op 1 januari 2025: 5.790 in Gelderland en 72.485 in Nederland. De oprichtingenstatistiek telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Gedurende 2025 staan respectievelijk 485 en 7.055 van zulke oprichtingen geregistreerd. Per honderd vestigingen aan het begin van het jaar komt dat neer op 8,38 voor Gelderland en 9,73 landelijk. Voor een wervingsbrief over openingen is dat een andere maat dan het absolute aantal 485. De verhouding bevat geen individuele kandidaten of contactadressen.
Op 1 januari 2026 staan er 5.885 vestigingen van Vervoer en opslag in Gelderland. Het verschil met 1 januari 2025 bedraagt +95 vestigingen. Zet die verandering naast de 485 openingen in Gelderland. Ook landelijk wijkt de verandering in de stand (+1.140) af van het aantal oprichtingen (7.055). Verhuizingen, opheffingen en wijzigingen in de registratie kunnen de stand mede beïnvloeden. De twee metingen leveren daardoor geen berekende lijst van stoppers op.
Van Gelderland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Vervoer en opslag in 2025 7.055 oprichtingen; in 2019 waren het er 7.250. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -2,7%, tegenover -13,4% voor Gelderland. In absolute aantallen ligt Nederland -195 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Gelderland in de nationale reeks gaat van 7,72 naar 6,87 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Vervoer en opslag binnen het regionale totaal van 20.030.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Vervoer en opslag en een beschikbare beginmeting zijn er 4 met een hogere eindstand dan Gelderland. De stand van 485 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Utrecht met 535, gevolgd door Limburg met 275. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 1,92 procent in Groningen tot 4,57 procent in Noord-Holland. Ter vergelijking staat Gelderland op 2,42 procent voor Vervoer en opslag.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Gelderland bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Vervoer en opslag (CBS, 2025: 485) en die binnen Schoonmaakbedrijven, hoveniers e.d. (450). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Gelderland, of zou juist Utrecht een logischer gespreksgebied zijn? Voor Vervoer en opslag telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.




