| Meetperiode | Utrecht | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 325 | 2.825 |
| 2020 | 290 | 2.785 |
| 2021 | 370 | 3.560 |
| 2022 | 305 | 2.905 |
| 2023 | 340 | 3.170 |
| 2024 | 305 | 2.935 |
| 2025 | 335 | 3.070 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 391705, PV26.
De meetpunten voor Utrecht
Het verloop in Utrecht begint bij 325 in 2019 en bereikt 335 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen -35, +80, -65, +35, -35, +30 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Uitgeverijen, film,radio en t.v. valt tussen 2020 (290) en 2021 (370). In deze selectie geldt 2020 met 290 als laagste meetpunt, en 2021 met 370 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 35 onder dat maximum en 45 boven het minimum van Utrecht.
Hoe verhoudt Uitgeverijen, film,radio en t.v. zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Utrecht van 18.425 naar 16.575 oprichtingen. De verandering binnen Uitgeverijen, film,radio en t.v. was +10, bij een totale regionale beweging van -1.850. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 1,76 procent van Utrecht en in 2025 op 2,02 procent. Binnen dezelfde regio heeft Nijverheid (geen bouw) en energie een bijna zo grote telling (340), vanuit 425 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Utrecht naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Uitgeverijen, film,radio en t.v. in 2025 3.070 oprichtingen; in 2019 waren het er 2.825. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +8,7%, tegenover +3,1% voor Utrecht. In absolute aantallen ligt Nederland +245 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Utrecht in de nationale reeks gaat van 11,5 naar 10,91 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Uitgeverijen, film,radio en t.v. binnen het regionale totaal van 16.575.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Uitgeverijen, film,radio en t.v. en een beschikbare beginmeting zijn er 3 met een hogere eindstand dan Utrecht. De stand van 335 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Noord-Brabant met 340, gevolgd door Gelderland met 295. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 0,73 procent in Zeeland tot 2,1 procent in Noord-Holland. Ter vergelijking staat Utrecht op 2,02 procent voor Uitgeverijen, film,radio en t.v..
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Utrecht bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Uitgeverijen, film,radio en t.v. (CBS, 2025: 335) en die binnen Nijverheid (geen bouw) en energie (340). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Utrecht, of zou juist Noord-Brabant een logischer gespreksgebied zijn? Voor Uitgeverijen, film,radio en t.v. telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.


