| Meetperiode | Groningen | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 170 | 6.820 |
| 2020 | 185 | 6.610 |
| 2021 | 250 | 8.155 |
| 2022 | 205 | 7.575 |
| 2023 | 235 | 7.815 |
| 2024 | 230 | 6.820 |
| 2025 | 235 | 6.355 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 300002, PV20.
De meetpunten voor Groningen
Het verloop in Groningen begint bij 170 in 2019 en bereikt 235 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +15, +65, -45, +30, -5, +5 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Nijverheid (geen bouw) en energie valt tussen 2020 (185) en 2021 (250). In deze selectie geldt 2019 met 170 als laagste meetpunt, en 2021 met 250 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 15 onder dat maximum en 65 boven het minimum van Groningen.
Hoe verhoudt Nijverheid (geen bouw) en energie zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Groningen van 5.405 naar 5.460 oprichtingen. De verandering binnen Nijverheid (geen bouw) en energie was +65, bij een totale regionale beweging van +55. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 3,15 procent van Groningen en in 2025 op 4,3 procent. Binnen dezelfde regio heeft IT- en informatiedienstverlening een bijna zo grote telling (240), vanuit 260 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Groningen naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Nijverheid (geen bouw) en energie in 2025 6.355 oprichtingen; in 2019 waren het er 6.820. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -6,8%, tegenover +38,2% voor Groningen. In absolute aantallen ligt Nederland -465 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Groningen in de nationale reeks gaat van 2,49 naar 3,7 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Nijverheid (geen bouw) en energie binnen het regionale totaal van 5.460.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Nijverheid (geen bouw) en energie en een beschikbare beginmeting zijn er 8 met een hogere eindstand dan Groningen. De stand van 235 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Drenthe met 205, gevolgd door Flevoland met 195. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 2,05 procent in Utrecht tot 5,25 procent in Drenthe. Ter vergelijking staat Groningen op 4,3 procent voor Nijverheid (geen bouw) en energie.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Groningen bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Nijverheid (geen bouw) en energie (CBS, 2025: 235) en die binnen IT- en informatiedienstverlening (240). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Groningen, of zou juist Drenthe een logischer gespreksgebied zijn? Voor Nijverheid (geen bouw) en energie telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.




