| Meetperiode | Drenthe | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 145 | 6.820 |
| 2020 | 165 | 6.610 |
| 2021 | 190 | 8.155 |
| 2022 | 175 | 7.575 |
| 2023 | 215 | 7.815 |
| 2024 | 195 | 6.820 |
| 2025 | 205 | 6.355 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 300002, PV22.
De meetpunten voor Drenthe
Het verloop in Drenthe begint bij 145 in 2019 en bereikt 205 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +20, +25, -15, +40, -20, +10 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Nijverheid (geen bouw) en energie valt tussen 2022 (175) en 2023 (215). In deze selectie geldt 2019 met 145 als laagste meetpunt, en 2023 met 215 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 10 onder dat maximum en 60 boven het minimum van Drenthe.
Hoe verhoudt Nijverheid (geen bouw) en energie zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Drenthe van 3.930 naar 3.905 oprichtingen. De verandering binnen Nijverheid (geen bouw) en energie was +60, bij een totale regionale beweging van -25. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 3,69 procent van Drenthe en in 2025 op 5,25 procent. Binnen dezelfde regio heeft Gespecialiseerde bouw een bijna zo grote telling (200), vanuit 170 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Drenthe naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Nijverheid (geen bouw) en energie in 2025 6.355 oprichtingen; in 2019 waren het er 6.820. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -6,8%, tegenover +41,4% voor Drenthe. In absolute aantallen ligt Nederland -465 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Drenthe in de nationale reeks gaat van 2,13 naar 3,23 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Nijverheid (geen bouw) en energie binnen het regionale totaal van 3.905.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Nijverheid (geen bouw) en energie en een beschikbare beginmeting zijn er 9 met een hogere eindstand dan Drenthe. De stand van 205 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Flevoland met 195, gevolgd door Zeeland met 180. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 2,05 procent in Utrecht tot 5,25 procent in Zeeland. Ter vergelijking staat Drenthe op 5,25 procent voor Nijverheid (geen bouw) en energie.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Drenthe bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Nijverheid (geen bouw) en energie (CBS, 2025: 205) en die binnen Gespecialiseerde bouw (200). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Drenthe, of zou juist Flevoland een logischer gespreksgebied zijn? Voor Nijverheid (geen bouw) en energie telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.



