| Meetperiode | Noord-Brabant | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 980 | 8.445 |
| 2020 | 1.035 | 8.540 |
| 2021 | 1.170 | 9.185 |
| 2022 | 1.140 | 9.150 |
| 2023 | 1.220 | 10.125 |
| 2024 | 1.185 | 9.440 |
| 2025 | 1.255 | 9.770 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 395005, PV30.
De meetpunten voor Noord-Brabant
Het verloop in Noord-Brabant begint bij 980 in 2019 en bereikt 1.255 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +55, +135, -30, +80, -35, +70 oprichtingen. De grootste absolute stap voor IT- en informatiedienstverlening valt tussen 2020 (1.035) en 2021 (1.170). In deze selectie geldt 2019 met 980 als laagste meetpunt, en 2025 met 1.255 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 275 boven het minimum van Noord-Brabant.
Hoe verhoudt IT- en informatiedienstverlening zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Noord-Brabant van 28.315 naar 27.440 oprichtingen. De verandering binnen IT- en informatiedienstverlening was +275, bij een totale regionale beweging van -875. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 3,46 procent van Noord-Brabant en in 2025 op 4,57 procent. Binnen dezelfde regio heeft Gezondheidszorg een bijna zo grote telling (1.240), vanuit 1.535 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Noord-Brabant naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt IT- en informatiedienstverlening in 2025 9.770 oprichtingen; in 2019 waren het er 8.445. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +15,7%, tegenover +28,1% voor Noord-Brabant. In absolute aantallen ligt Nederland +1.325 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Brabant in de nationale reeks gaat van 11,6 naar 12,85 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van IT- en informatiedienstverlening binnen het regionale totaal van 27.440.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor IT- en informatiedienstverlening en een beschikbare beginmeting zijn er 2 met een hogere eindstand dan Noord-Brabant. De stand van 1.255 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Utrecht met 1.010, gevolgd door Gelderland met 780. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 2,61 procent in Fryslân tot 6,27 procent in Noord-Holland. Ter vergelijking staat Noord-Brabant op 4,57 procent voor IT- en informatiedienstverlening.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Noord-Brabant bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen IT- en informatiedienstverlening (CBS, 2025: 1.255) en die binnen Gezondheidszorg (1.240). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Noord-Brabant, of zou juist Utrecht een logischer gespreksgebied zijn? Voor IT- en informatiedienstverlening telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.


