| Meetperiode | Overijssel | Nederland |
|---|---|---|
| 2019 | 360 | 6.185 |
| 2020 | 430 | 6.130 |
| 2021 | 485 | 7.715 |
| 2022 | 430 | 6.875 |
| 2023 | 445 | 7.120 |
| 2024 | 350 | 6.275 |
| 2025 | 355 | 5.875 |
Het CBS telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een extra locatie van een voortgezet bedrijf valt daarbuiten. Tot en met 2023 definitief, 2024 nader voorlopig en 2025 voorlopig. Aantallen zijn afgerond. CBS StatLine 83631NED; selectie 307500, PV23.
De meetpunten voor Overijssel
Het verloop in Overijssel begint bij 360 in 2019 en bereikt 355 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +70, +55, -55, +15, -95, +5 oprichtingen. De grootste absolute stap voor Industrie valt tussen 2023 (445) en 2024 (350). In deze selectie geldt 2024 met 350 als laagste meetpunt, en 2021 met 485 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 130 onder dat maximum en 5 boven het minimum van Overijssel.
Hoe verhoudt Industrie zich tot het gebied?
Van 2019 tot 2025 verschoof het totaal voor Overijssel van 10.305 naar 10.600 oprichtingen. De verandering binnen Industrie was -5, bij een totale regionale beweging van +295. In 2019 kwam de categorie daarmee uit op 3,49 procent van Overijssel en in 2025 op 3,35 procent. Binnen dezelfde regio heeft Horeca een bijna zo grote telling (350), vanuit 360 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Hoeveel openingen per honderd bestaande vestigingen?
Een tweede CBS-tabel geeft het aantal bestaande vestigingen van Industrie op 1 januari 2025: 6.085 in Overijssel en 89.540 in Nederland. De oprichtingenstatistiek telt vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Gedurende 2025 staan respectievelijk 355 en 5.875 van zulke oprichtingen geregistreerd. Per honderd vestigingen aan het begin van het jaar komt dat neer op 5,83 voor Overijssel en 6,56 landelijk. Voor een wervingsbrief over openingen is dat een andere maat dan het absolute aantal 355. De verhouding bevat geen individuele kandidaten of contactadressen.
Op 1 januari 2026 staan er 6.200 vestigingen van Industrie in Overijssel. Het verschil met 1 januari 2025 bedraagt +115 vestigingen. Zet die verandering naast de 355 openingen in Overijssel. Ook landelijk wijkt de verandering in de stand (+2.175) af van het aantal oprichtingen (5.875). Verhuizingen, opheffingen en wijzigingen in de registratie kunnen de stand mede beïnvloeden. De twee metingen leveren daardoor geen berekende lijst van stoppers op.
Van Overijssel naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Industrie in 2025 5.875 oprichtingen; in 2019 waren het er 6.185. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -5%, tegenover -1,4% voor Overijssel. In absolute aantallen ligt Nederland -310 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Overijssel in de nationale reeks gaat van 5,82 naar 6,04 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Industrie binnen het regionale totaal van 10.600.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Industrie en een beschikbare beginmeting zijn er 4 met een hogere eindstand dan Overijssel. De stand van 355 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Limburg met 310, gevolgd door Utrecht met 305. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 1,84 procent in Utrecht tot 4,96 procent in Zeeland. Ter vergelijking staat Overijssel op 3,35 procent voor Industrie.
Een aanleiding zoeken om ondernemers te spreken
Leg een netwerkpartner uit Overijssel bij een intake twee groepen voor: de nieuwe vestigingen binnen Industrie (CBS, 2025: 355) en die binnen Horeca (350). Vraag welke ervaringen bij een opening in elk werkveld terugkomen. Komen de geïnteresseerden zelf uit Overijssel, of zou juist Limburg een logischer gespreksgebied zijn? Voor Industrie telt deze bron vestigingen bij de oprichting van een nieuw bedrijf. Een gewone extra locatie van een voortgezet bedrijf valt buiten deze reeks. Houd eigenaar, vestiging en vrijwillig aangemelde kandidaat apart op de gesprekslijst.




